Oktoberbikefest heel weekend in Appelscha. 'Na de coronapauze kunnen we eindelijk weer los'

202209202927

202209202927

Op 22 en 23 oktober wordt op de Boerestreek in Appelscha het Oktoberbikefest gehouden. Een weekend lang komt het plein in de oktoberfestsferen. Zaterdag wordt gestart met een Open Fries Kampioenschap, zondag volgen toertochten van 70, 90 en 120 kilometer door de omgeving.

,,We hebben het evenement een flinke upgrade gegeven’’, zegt Jan Hendrik Kramer van Bike Totaal Kramer in Appelscha. Samen met Wielersport Vereniging Oostststellingwerf (WSVO) en Wielercombinatie Friesland organiseert hij het evenement. Voor corona werd het wielerevenement twee keer eerder georganiseerd. Het trok toen zo’n zevenhonderd deelnemers. ,,Na de coronapauze kunnen we eindelijk weer los. We hebben het veel grootser aangepakt. Het wordt nu op twee dagen georganiseerd. We hopen op 22 oktober zeshonderd deelnemers te verwelkomen en op 23 oktober rond de duizend.’’ Daar komt het publiek nog bij.

Er worden op zaterdag vanaf 9.15 uur wedstrijden gereden in verschillende categorieën. Jeugd, vrouwen, heren, alles komt naar Appelscha. Vaak worden dergelijke wedstrijden gehouden in het zuiden van het land, ,,maar we gaan alle liefhebbers tijdens de wedstrijd laten zien dat Friesland niet zo plat is als iedereen denkt dat het is’’.

Toerrijders

Op zondag is het de beurt aan toerrijders. Van 9.30 tot 11.00 uur wordt er gestart aan de Boerestreek, waar ook gefinisht wordt. Tijdens het evenement is voor de deelnemers een douche en toilet aanwezig, de fietsen kunnen worden afgespoten en er is een bewaakte fietsenstalling. ,,Iedereen die finisht krijgt, zoals een Oktoberbikefest al doet vermoeden, een bierpull, die ze mogen houden. En daarin krijgen ze bier of een 0,0-biertje en uiteraard ligt er ook een braadworst voor iedereen klaar.’’ Ook voor toeschouwers is er een mogelijkheid tot het kopen van lekkernijen. Op het plein liggen strobalen en er worden vuurtjes gestookt. ,,Het wordt enorm gezellig.’’ Niet alleen op het plein is muziek te horen, ook onderweg ,,en je zult zien dat er vele deelnemers verkleed op de fiets stappen’’. In een vorige editie reed iemand de tocht in een speciaal op maat gemaakt Tiroler fietspak. ,,Hilarisch.’’

De zeventig kilometer lange tocht is voornamelijk een mountainbiketocht, de negentig kilometer lange tocht is een gravel tocht en de 120 kilometer lange tocht is een combinatie van mountainbiken en gravel.

Stichting Boerestreek

Een korte tijd terug is Stichting Boerestreek opgericht. Een stichting waarin alle ondernemers aan de Boerestreek met elkaar samenwerken, leuke dingen organiseren en grotere evenementen naar het dorp kunnen halen. ,,Toen het Oktoberbikefest aansloeg voor corona zeiden we tegen elkaar: daar moeten we meer mee doen. Er kan een heel evenement omheen gebouwd worden. Dit jaar komen we met een flinke upgrade van de vorige edities, het plan is om er volgend jaar nog wat groters van te maken. Dat was dit jaar al het plan, met een Oktoberfeest bijvoorbeeld, maar dat bleek voor ons als jonge organisatie net wat te veel hooi op de vork.’’ Onder meer de enorme stijging van prijzen zit de stichting dwars. ,,Neemt niet weg dat we alles op alles zetten om er een geweldig evenement van te maken. We doen wat we kunnen. Het wordt steeds groter en professioneler.’’

Op het Boerestreekplein komt een podium te staan voor de uitreikingen op zaterdag. Onder het overdekte terras speelt zondag live muziek en is er een afterparty. ,,We gaan het buitensportwalhalla flink op de kaart zetten.’’